Vinárska oblasť Rioja

25.06.09 12:38:43

Rioja je najznámejšou vinárskou oblasťou Španielska, známou po celom svete. Vína sa tu vyrábajú už od druhej polovice deväťnásteho storočia a ich kvalita sa stále drží na najvyššej úrovni. 

Oblasť Rioja si dlho držala prakticky monopol vo výrobe vín. Až do 80. rokov dvadsiateho storočia sa tu vyrábali všetky hlavné španielské vína. Až počiatkom devätdesiatych rokov začala vznikať oblasti Rioja konkurencia v podobe oblasti Ribera del Duero, Priorito apod. Produkcia vín z iných oblastí nutí oblasť Rioja byť lepšou, a tak nie je divu, že táto oblasť získala v roku 1991 ako jediná najvyšší stupeň národného ocenenia, nazvaný Denominación de Origen Calificada (DOCa).

A kde sa vlastne toto bohatstvo Španielov nachádza? Oblasť nájdete na hornom toku rieky Ebro, pre nich sú charakteristické prírodné podmienky vhodné pre výrobu tých najlepších vín. Klíma oblasti je ovplyvnená blízkostou Biskajského zálivu a stredozemných vplyvou. Mierne teploty s dostatočnými zrážkami a len príležitostne cítiacimi mrazmi je predpokladaný vznik vín z oblasti Rioja. Samozrejme záleží i na tom konkrétnom roku, ako sa vydarí.

Vinárska oblasť Rioja sa na tri rôzne oblasti, ktoré produkujú trochu rozdielne typy vína. Rioja Alta sa nachádza na západe a je preslávená jemnými, elegantnými vínami, ktoré majú iba nízky obsah alkoholu. Naproti tomu Baskická časť, Rioja Alavesa, je známa hlavne ovocnými druhmi vín. V oblasti Rioja Baja, ktorá sa rozkladá východne od Logrona až po Navarru, rastú predovšetkým tmavé hrozná, z nich sa produkuje víno s vysokým obsahom alkoholu.

Iste všetci poznajú výborné  víno odrody Tempranillo, toho sa najviac vyprodukuje v oblasti Rioja Alavesa. Zo všetkých modrých odrod, ktoré sa tu pestujú, práve Tempranillo sa svojou ovocnou chuťou zaberá  94% plochy. Je považované za vôbec najušlachtilejšiu španielskú odrodu. Ďalej sa tu pestuje odroda Garnacha, Graciano a drsnejšia odroda Mazurko (nazývaná tiež Carinena).

Biele odrody tu tvoria iba zhruba jedenástinu plochy vinic. Z bielych vín sa pestuje hlavne odroda Viura. Rioja je z krátka krajom vynikajúcích španielských červených vín.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza