Tapas - chuťovky

Tapas - chuťovky
13.05.09 14:32:36

Tapas sú malé kúsky jedla, typické pre každú španielsku reštauráciu, bar či vináreň. Tapas môžu byť misky s plátkami sušenej šunky, misky s olivami plnené rôznymi pastami, misky so syrom, klobáskami alebo rôzne upravenými rybami, mističky s kroketami, mäsovými guličkami alebo trebársk misky s plodmi mora.

Podávaný tapas vychádza v štýle života Španielov. Miestni obyvatelia sú totiž zvyknutí obedovať a večerať veľmi pozde. Často vyjdu von, posedia s priateľmi a práve pri takýchto príležitostiach prídu vhod najrôznejšie tapas.

Tapas sú najviac obľúbené v Andalusii. Tu Vám k pivu alebo vínu so všetkou samozrejmosťou prinesú olivy alebo inú drobnosť. Pokiaľ si budete chcieť objednať extra porciu tapasu, výber nebudete mať ľahký. Ponúkajú sa plátky šunky, olivy plnené všetkým možným, najrôznejšími druhmi syrov a klobásiek, údeniny pikantné i menej pikantné, rybičky v náleve, vyprážané i zaliate omáčkou, krokety rybie i zeleninové, mäsové guličky a najrôznejšie plody mora. I v prostejších baroch nájdete tapas, o niečo jednoduchší, napríklad solené mandle, olivy, zemiaková omeleta alebo trebárs konzerovaného tuniaka.

Pýtate sa na nejaký typický "tapas"? Potom ochutnajte zemiakovú "tortilla espanoal". Je to akási zemiaková placka, kde pojivom je rozšľahané vajce, všetko sa už môže dopiecť v trúbe. Môže sa podávať teplý i studený.

 

 

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza