Tanec na chodúľoch

13.10.09 09:38:28

Na miestnych fiestách v Anguianu, oblasti La Rioja, tancujú miestný tanečníci na chodúľoch a ich umenie je naozaj okúzlujúce. Chodúle sú drevené tyče alebo hranoly na ktorých môže človek stáť v určitej výške nad zemou. Chodúle určené pre chôdzu sú vybavené stúpatkami pre státie alebo remeňami, ktorými je možné uchytiť chodúle k nohám.

V Anguianu sa slaví sviatok Márie Magdalény, každoročne 22. a 23. júla. Hlavnými tanečníkmi sú muži z dediny, je ich spolu osem a sú oblečený do žiarivých farebných kostýmov. Sú to mladí muži z najstarších rodín z Anguiana, táto „pocta“ sa dedí z otca na syna po celé storočia. Za zvuku kastanet, píšťaliek a bubienkov sa dávajú tanečníci do tanca. Krúžia po námestí, skáču z nohy na nohu, vytvárajú najrôznejšie kreácie… Rytmus je naozaj jedinečný, typická španielská hudba sa miesí so zvukom chodúl narážajúcích do dlažby.

Slávnosť vrcholí posledným dňom, kedy cesta vedie od kostola San Andrés. Tanečníci na chodúľoch si tu hneď po omši vyzdvihnú malú sošku Márie Magdalény a tancujú ako predvoj v procesií pri tanci zvanom El Agudo – tanečníci vlastne cúvaju pred soškou Márie Magdalény. Zakaždým, keď hudba zrýchli, sa začnú rýchle točiť. Procesia takto prechádza celou dedinou, nakoniec zamieria späť ku kostolu.

Čo sa týka kostýmov týchto tanečníkov, tak základom je biela košela, spodnička, biele pančuchy, biele plátené topánky s čiernými pásikmi, ďalej čierna nohavice po kolená. Dominantou je žltá damašková sukňa, modrá šerpa a farebná vestička so siedmimi horizontálnými pruhy v červenej, bielej, zelenej, ružovej, hnedej, žltej a modrej farbe.
 
Nenechate si tuto jedinečnú slávnosť újsť! Návštevu Anguiana, malej španielskej dediny v kopcovitej oblasti La Rioja, ktorá je preslávená pestovaním vína, si naplánujte práve na období konca júla, kedy sa táto jedinečná slávnosť koná.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza