Korida - býčie zápasy

Korida - býčie zápasy
17.02.09 10:19:53

Býčie zápasy alebo inak povedané corrida de torros, skrátene korida, sú jedným zo symbolov Španielska. Korida sa väčšinou koná u príležitostí nejakého sviatku či slávnosti.  Toreadorskou sezónou obvykle zahajujú slvánosti Las Fallas, ktoré sa konajú vo Valencii v polovici marca.

Účastníkmi zápasov sú býk tzv. toro a profesionálny zápasník - torero. Zápasníci sa delia na matadorov, čo sú tí hlavní, pikadorov a banderillerov. Celú družinu (tzv. cuadrilla) tvoria dvaja pikadorovia a traja banderillery. Býci sú pred tesným zápasom držaný v ohrade corral. Býčie zápasy trvajú spravidla dve až dve a pol hodiny a majú svoje pevné pravdilá. Pre vpusteným do arény je býk zámerne "oslabován", aby sa snížilo riziko pre človeka - ostré rohy sú opiľované, do očí mu je vtrená vazelína aby sa znížila schopnosť orientácie, niekedy sa mu podávajú v potrave sedatíva. V boxu je býk dlhé hodiny uzavrený bez možnosti pohybu, tesne pred vypustením je bitý a dráždený.

Ako korida prebieha

Zápas s každým býkom má tri dejstvá, ktorým sa v Španielsku hovorí los tres tercios de la lidia alebo tri tretiny bitky. Torero, prvý človek, ktorý sa s býkom stretne, má za úlohu zmätené zviera vydráždiť a rozzúriť. Musí poznať jeho slabé a silné stránky, a hlavne zistí, ktorým rohom útočí. Následuje matador, ktorý predvedie niekoľko figúr s pláštenkou, rôzne sa prehýba, zaujímavé rôzne postoje a zdráždí rozzúreného býka. Po tomto  úvode odíde a na scénu prichádza pikador,ktorý slúži pri útokoch býka ako akýsi "nárazník". Pikador na býka útočí, postupne mu zabodáva do šije 5 ostrých kopií. Je to fáza zvyšujúca napätie obecenstva, ktorá slúži k vysileniu býka. bolesť a strata krvi u býka znižuje jeho schoponosti pohybu, sťažuje jeho sústredenosť a orientáciu.

V tzv. druhom dejstve vystriedajú pikadora tzv. banderiulleros, ktorý sú vyzbrojení ostatými banderillami. Zasahujú nimi býkove rany, vyčerpaný býk útočí z posledných síl na okolo pobiehajúcich bandelieros, zmätene reaguje i na každý pohyb v tribúnach a celkom otupený naráža do bednenia ohraničujúcich arénu.

Tretie dejstvo začína, pokiaľ býk oslabený vyčerpávajúcih zápasom, stratou krvi a bolesťou stráca koordináciu svojich pohybov. Prichádza "hrdina" matador, aby býkovi uštedril poslednú ranu - buď to mu vrazí krátku dýku medzi krčné obratle, alebo meč či kopiu do srdca. Je najnebezpečnejšia časť zápasu. Máloktorý matador je natoľko skúsený, aby býka usmrtil prvou ranou. Umierajúce zviera, ktoré je už väčšinou neschopné pohybu, je potom za jasotu publika barbarsky dobíjané ďalšími bodnutiami.

Na záver rozhoduje prezident o tom, či si toreador ako odmenu odnesie po zápase jedno alebo obe uši porazeného býka, či dokonca oháňku. Najväčšou poctou pre toreadora je, keď ho dav vynesie z arény na ramenách.

 

 

 

 

 

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza