Kastanety

17.08.09 11:55:52

Pre Španielsko a jeho jedinečný tanec flamenco sú typické kastanety. Jedná sa o hudobný nástroj, ktorý sa skladá z dvoch plytkých mističiek s plochými okrajmi. Každá má ušká s otvormi, ktorými je prevlečená šnúrka. Kastanety bývajú vyrobené z tvrdého dreva, niekedy i z kosti alebo rohoviny. Výnimkou ovšem nejsú ani kastanety vyrobené z umelých materiálov, ako je laminát.

Pokiaľ vás zaujíma pôvod tohto hudobného nástroja, potom hľadajte na území dnešnej Kréty. Kastanety sa vyvinuli pravdepodobne zo stredovekého nástroja z mušlí. Tvar mušle si kastanety zachovali do dnešných dní. Mušle ovšem nahradili mističky vyrezávané najčastejšie z dreva.

Kastanety väčšinou používajú tanečnice flamenca pri tanci, majú ich šnúrkou navlečené na palci. Jedna z mističiek je umiestnená pevne v dlani a zvuk sa tvorí tak, že jedna mističiek klope o druhú tím, že prsty klopú do dlane. Vznikajú tak jedinečné zvuky doprevádzajúce rytmus hudby i tanca, započujete rýchle i pomaly opakujúce sa údery.

Tanečníci a hudobníci používajú dva páry týchto jedinečných mističiek, v každej ruke majú jedny kastanety. Pokiaľ hudobník hraje takto na dvoje kastanety naraz, nemajú nástroje rovnaký zvuk, obvykle sa volia kastanety s trochu odlišnou výškou. Kastanety s vyššími tónmi sa nazývajú hembra a obvykle sa držia v pravej dlani. Pre ľavú ruku sú určené kastanety s hlbšími tónmi, ktorým sa hovorí macho.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza