Jazykové rozvrstvenie krajiny

27.07.12 10:04:39

Dejiny územia Pyrenejského polostrova tvoria zaujímavú kapitolu v historickom vývoji európskeho kontinentu. V krajine obklopenej Stredozemným morom a Atlantickým oceánom sa odohrali udalosti, ktoré významne ovplyvnili dnešné rozvrstvenie Španielskeho kráľovstva. Španielsko sa administratívne delí do 17 autonómnych spoločenstiev a 2 autonómnych miest. Všetky administratívne jednotky síce spadajú pod vládu kráľa Juana Carlose I., ale ostatnými vlastnosťami sa od seba zásadne líšia. Medzi originálne znaky každého spoločenstva patrí jazyk alebo jazykový dialekt.

Úradným jazykom Španielska je španielčina, niekedy nazývaná kastilština. Medzi úradné jazyky sa uznáva aj na východe používaná katalánština, v Pyrenejách hovorená baskičtina zasahujúca až za hranice s Francúzskom, galicijština dominujúca v severovýchodnej Galicii a aranénština, jazyk malého počtu jedincov v oblasti stredných Pyrenejí. K nim sa pridáva niekoľko prechodných dialektov a ďalších jazykov, preto sa nemôžeme čudovať, že si obyvatelia toho istého štátu občas nerozumejú.

Poďme sa pozrieť na jednotlivé dialekty. Katalánština patrí medzi románske jazyky a je najrozšírenejším dialektom v Španielsku. Jej pôsobisko sa tiahne po celom západnom pobreží Pyrenejského polostrova. Okrem toho sa katalánsky hovorí na Malorke, Menorke, Ibize a Formentere. Katalánci sa ostro vyhraňujú od Španielov a na prvom stupni v Katalánsku sa učí výhradne týmto dialektom. Až v druhom stupni prichádza na scénu španielčina. Baskičtinu, Euskaru, nemožno zaradiť do žiadnej jazykovej rodiny, ide o izolovaný dialekt. Koncom 20.storočia bola baskičtina uznaná za úradný jazyk. Baskovia žijú na hraniciach Španielska a Francúzska a majú značnú kultúrnu a politickú autonómiu. Galicijštinou hovorí asi 4 milióny obyvateľov a v dialekte vychádza niekoľko periodík. Galicijštinu budete počuť aj z rádia a televízneho vysielania. Tiež patrí medzi románske jazyky. V Asturii je úradným jazykom asturština, hoci ju španielska vláda neuznáva. K doplneniu ostatných dialektov musíme spomenúť ešte aragonštinu, extremadurštinu a falu.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza