Jaskyňa Altamira

01.04.10 13:28:37

Jaskyňa Altamira sa nachádza v severnom Španielsku, v blízkosti pôvabného stredovekého mestečka Santillana de Mar. Hovorí sa jej sixtínska kapla paleolitu a dôvodov je hneď niekoľko – jaskyňa ukrýva jedinečné zbierky nástenných malieb, z nich väčšinu už asi na vlastné oči uvidíte len ťažko.

Ešte koncom 60. rokov, kde bola jaskyňa prístupná takmer bez obmedzenia, prichádzalo sem veľa návštevníkov, aby si prehliadli nádherné maľby bizónov a ďalších zvierat, ktoré skoro pred 14  tisícmi rokmi stvárnili vtedajší obyvatelia jaskyne. Vďaka návštevníkom sa však klíma jaskyne zmenila a maľby začali pomaly strácať svoju kvalitu. Návštevy jaskyne boli najprv regulované a v súčasnej dobe už je pôvodná jaskyňa pre verejnosť uzatvorená.

Zúfať však nemusíte, nakoľko najslávnejšie jaskynné maľby na svete môžete obdivovať v Múzeu Altamira, ktorého súčasťou je i presná replika altamirskej jaskyne. Múzeum Altamira, ktoré bolo otvorené v polovici roku 2001, sa nachádza asi 300 metrov od pôvodnej jaskyne a jej autorom je španielsky architekt Juan Navarro Baldeweg. Je tu stála expozícia nazývaná "V dobách Altamiry", ktorá zoznamuje návštevníkov s najrôznejšími aspektmi života primitívneho človeka prostredníctvom najmodernejších múzejných technológií. Replika pôvodnej jaskyne v mierke jedna ku jednej sa nachádza v podzemnej časti budovy. Úplne presné kópie malieb vyobrazujúcich súborov 76 bizónov a ďalších zvierat sú dielom Pedra Saury a Matilde Múzquizovej. Pokiaľ zavítate na sever Španielska, určite si nenechajte návštevu jaskyne Altamira újsť, budete nadšený!

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza