Španielsko - Ubytovanie

(pages) > > > Ubytovanie

Španielsko je krajinou, ktorá svojich turistov víta s otvorenou náručou. Cestovný ruch tu tvorí neodeliteľnú súčasť národného hospodárstva a tomu všetkému je tu prispôsobené aj ubytovanie. V Španielsku je k dispozícii okolo desať tisíc ubytovacích zariadení. Môžete si vybrať z tých najlacnejších ubytovní až po najprepychovejšie hotely.

Hotely a apartmány v Španielsku

Španielsko patrí k jednej z najlacnejších západoeurópskych krajín, preto si tam chodí dopriať väčší komfort   10% turistov, ktorí cestujú do zahraničia. Hotely sú hodnotené podľa hviezdičiek od jednej po päť a sú označené písmenom H. Hviezdičky sa udeľujú viac za množstvo vybavenia v izbách než za kvalitu.  Rečtaurácie, ktoré sú súčasťou hotela, bývajú väčšinou dostupné aj ostatným turistom. Niektoré ubytovne samozrejme vlastné reštaurácie nemajú.  Bývajú to hotely HR (hotel residencia) alebo HsR (hostal –residencia). V tých sa síce teplé jedlá nepodávajú, ale často je možnosť raňajok. Pokiaľ dávate prednosť domáckejšiemu prostrediu, vybrať si môžete zo sietí apartmánov. V Španielsku sú dva druhy; HA (hotel apartamentos) alebo RA (residenci apartamentos). Apartmány bývajú v kľudnejších častiach miest či letovísk, v Španielsku sa ale hluk nepovažuje za dôvod  sťažovať sa.

Paradory

Ďaľšie možnosti ubytovania sú Paradores Nacionales. Sú to štátne hotely, ktoré majú od troch až piatich hviezdičiek, sú teda dosť luxusné a cenovo náročnejšie. Prvý parador vznikol v roku 1928. V súčasnosti ich nájdete ako na pevnine, tak na ostrovoch. Sú jednoducho dostupné. Často sú to prestavené panské sídla, stredoveké hrady a iné honosné hotely.

Ostatné možnosti ubytovania v Španielsku

Neaprepychovejšie hotely sa nachádzajú na Costa del Sol alebo Baleárskych ostrovoch. Turisti si v celej krajine môžu vybrať z veľkej škály ubytovania na rôzne príležitosti. Od krátkodobých pobytov až po apartmány, ktoré sa  prenajímajú dlhodobo. Lacnejšie ubytovanie ponúkajú penzióny, kempy, rôzne ubytovne či casa rurales, čo sú vidiecke rodinné ubytovne s domácou atmosférou. Môžu to byť veľké panské sídla aj malé vidiecke usadlosti. Väčšinou majú len obmedzený počet ubytovaných a len na hlavnú sezónu.

Ceny ubytovania v Španielsku

Ceny za ubytovanie sa líšia od miesta a počtu hviezdičiek, ďalej podľa ročného obdobia. Cenníky by mali byť vystavené na každej recepcii. Väčšinou platí to, že vidiecke ubytovne  a predmestské hotely sú lacnejšie než podobné zariadenia v centre miest či pozdĺž pláží. Hlavná sezóna je v júli a auguste, ale v niektorých oblastiach trvá od apríla až do konca septembra. V dobe národného sviatku Fiesta môžu hotely požadovať špeciálny príplatok. Ceny sú často uvádzáné bez dane z pridanej hodnoty (IVA), ktorá  je 7%.  Ďaľšia možnosť ubytovania sú študentské ubytovne, ku ktorých využitiu musíte mať medzinárodný študentský preukaz. Ubytovanie ponúkajú aj kláštory. Ceny nie sú vysoké, ale nie sú to klasické hotely, musíte si ich zarezervovať dopredu. Ďaľšou možnosťou sú kempy. V Španielsku ich je viac ako 600. Väčšina z nich je na pobreží a je vybavená štandardne.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza