Španielsko - Sviatky

(pages) > > > Sviatky

Slávenie národných sviatkov je ten najlepší spôsob, ako nazrieť do bežného španielskeho života a spoznať jeho zvyky a tradície. Španielsko má svoje fiesty. Sú to sviatky spojené s jarmokom,  zábavou, karnevalom a vínom. Fiesty neprebiehajú všetky zároveň, ale v každej časti krajiny v inú dobu. Hovorí sa, že nie je deň, kedy by sa niekde na území Španielska fiesta neslávila. Tieto slávnosti trvajú od jedného dňa až po dva týždne, zvyčajne sú zasvätené niekomu svätému, nejakému patrónovi. Súčasťou osláv bývajú aj býčie zápasy, často sa bojuje s menšími býkmi, takým bojom sa hovorí novilladas. Február je mesiacom karnevalov. Tie najlepšie môžete vidieť na Santa Cruz de Tenerife alebo Cádize. V marci sa na celom území slávi Svätý týždeň (Semana Santa), ktorý je spojený s procesiou v každom väčšom meste.

Hlavné sviatky (fiesty)

Apríl je mesiacom apríl Fair, teda veľtrhu spojeného s tancom a býčími zápasmi v Seville.

V máji je  medzinárodný Flamenco festival. Fiestu de San Isidro v Madridu doprevádzajú býčie zápasy, ktoré sú vrcholom sezóny.

V júni sa v Granade, Tolede aj na Kanárskych ostrovoch slávia Slávnosti Božieho Tela. J

úl a august sú mesiace, kedy sú slávnosti a fiesty, kam sa len pozriete. Známy je karneval v Pamplone, Medzinárodný festival hudby a tanca v Granade, gytarový festival v Seville a ďaľšie.

V auguste sa koná Medzinárodný pohár Jeho Veličenstva kráľa, Palma de Mallorca, čo sú preteky plachetníc, ktorých sa účastní kráľ Juan Carlos I. 15.8 sa po celej krajine slávi Nanebovzatie Panny Márie.

Na jeseň, kedy sa ukľudní najrušnejšia sezóna, sa oslavuje žatva. Na prvom mieste je hrozno. V Jerez de la Frontera prebiaha vínobranie prvý týždeň v septembri. V posledných dvoch týždňoch sa filmári schádzajú na Filmový festival v San Sebastiáne. Ďaľšou krásnou tradičnou akciou je Iberflora vo Valencii, čo je prehliadka kvetín.

Štátne sviatky sú podobné tým našim. Vo veľkom sa slávi Veľká noc a Vianoce.1. mája Sviatok práce, 6. decembra Deň ústavy a 12. októbra  Národny sviatok.

 

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza