Španielsko - Severné Španielsko

(pages) > > > Severné Španielsko

Baskitsko

Na severe Španielska leží Baskitsko. Jeho pôvodní obyvatelia Baskovia, ich predkovia boli na území Európy ešte pred indoeurópskymi kmeňmi, si uchovali pôvodný jazyk baskitčinu. Tá se radí medzi najtažšie jazyky vôbec a stala sa úradným jazykom skôr než španielčina. Územie je charakteristické hornatejším pobrežím a zelenším vnútrozemím. Dnes sa tu nachádzajú turistami vyhľadávané pláže ako  napríklad San Sebastián. Ďaľším lákadlom je úžasná baskitská kuchyňa. Skladá sa prevažne z morských plodov a červeného vína a nie je vôbec zložitá. Najchutnejší tapas v celom Španielsku ochutnáte práve v San Sebastiáne. Obyvatelia majú zmysel pre humor a dokazujú ho zvláštnymi športami ako je štiepanie klátikov či kosenie trávy. V každej dedine se hrajú kolky. Ďaľším kultúrnym zážitkom môže býť tradičná slávnosť spojená s behom býkov v Pamplone. Za návštevu stojí aj Guggenheimovo múzeum v Bilbau. Samozrejme, Baskitsko má aj svoje tmavé stránky. Tou hlavnou je baskitská separatistická skupina ETA, ktorá spáchala prvý atentát

za vytvorenie nezávislého Baskitského štátu na severe Španielska a južného Francúzska už v roku 1961. Baskitsko je pozoruhodným jedinečným miestom so svojráznou  kultúrou.

Galícia

Galíciú spojuje s Portugalskom rieka Mino. A aj vďaka svojej polohe je galíčtina zmesou španielčiny s portugalčinou. Pobrežie prechádza do Atlantického oceánu. Východnú čásť oddeľujú mesety.  Najobľúbenejším miestom na návštevu je Santiago de Compostela, stredoveké putovné miesto, kde sa týči nádherná katedrála. Môžete tu vykonať púť po Jakubovej ceste. Môžete sa započúvať do tradičných koncertov  gajdošov. V Galícii je počasie zradnejšie ako v zbytku Španielska. Jej symbolom sú žlté steny a bridlicové dosky.

Kantábria

Kantábria so Satúriou sa nachádzajú pri pobreží Biskajského zálivu. Táto oblasť je plná malebných dediniek, pastvín, kopcov, útesov a krásnych zátok.

Južnú hranicu zabezpečuje Kantaberské pohorie (Cordillera Cantábrica), severnú hranicu tabuľové plošiny - mesety. Centrom  Kantabrie je Santander.

Asturia

Najväčším mestom Asturie je prístav Gijón, za metropolu je považované mesto Oviedo. Asturia má tiež zaujímavú minulosť. Tvorila jednu z posledných bášt kresťanstva v Španielsku. Vďaka tomu získava následník španielskeho trónu titul  Asturského Princa. Na pomedzí provincií Asturie, Kantábrie a León leží národný park Picos de Europa.

Aragónia

Aragónia je pomenovaná podľa rieky Aragón, ktorá ňou preteká. Centrom územia je Zaragoza, kedysi hlavné mesto Aragonského kráľovstva. Na severe, kde Aragónia hraničí s Francúzskom, sa majestátne týči pohorie Pyreneje. Niekde eště započujete jazyk aragončinu, ktorým sa hovorí v pyrenejských údoliach. Ďaľšími veľkými mestami s početnými románskymi pamiatkami sú Huesca a Teruel. Aragónia je miestom starých kamenných dediniek, hradov a hôr, kde môžete vidieť kaňony, zalesnené údolia a skalné útvary. Všade je dostatok peších trás. Nádhernou časťou Pyrenejí je rezervácia Parque National de Ordesa y Monte Perdido.

Pyreneje

Pohorie Pyreneje tvoria horskú krajinu v dĺžke 400 kilometrov, sú prirodzenou hranicou medzi Španielskem a Francúzskom a oddeľujú od seba Pyrenejský poloostrov a zbytok Európy. Pyreneje sú veľmi rozmanité. Nájdete tu po celý rok zasnežené vrcholy hôr, zelené pastviny, skaliská aj husté lesy a rozkvitnuté lúky. Pyreneje majú špecifickú mikroklímu. Teplo je tu len v lete, sneh od novembra. Najvyššou horou je Pico de Aneto (3 404 m), ktorú si dává za cieľ celý rad horolezcov. Nižšie položené miesta sú ľahko dostupné, to sa ovšem nedá povedať o strede Pyrenejí. V najvyššie položených miestach sú ešte dnes  ustupujúce krasové ľadovce. V Pyrenejách môžete naraziť na jelene, divé svine, divé mačky, kozorožce a tiež medvede, ktorých postupne ubúda. V januári je ideálna doba na lyžovanie, v dobe jarného odmäku prichádza na rad rafting, kanoistika alebo pešia turistika.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza