Španielsko - Mallorca

(pages) > > > Mallorca

Najväčší z Baleárskych ostrovov je Mallorca, ktorá už roky ťaží výhradne z cestovného ruchu. Je to priamo mekka turistov a niekedy sa pojem Mallorca stáva až snobským klišé. Faktom ale je, že tento ostrov naozaj ponúka všetko, čo si môžete priať. Nádhernú prírodu plnú skalnatých útvarov, chodníkov a zelene, služby na vysokej úrovni,  veľký počet pamätihodností, ktoré svedčia o bohatej histórii ostrova a v neposlednom rade jedny z najčistejších pláží v Stredozemnom mori.

Zaujímavosti na Malorke

Na severozápade ostrova leží impozantné pohorie Serre de Tramuntana, ktoré je dlhé 88km a vysoké až 1445m. Zachovalo sa tu veľa chodníkov, z ktorých sa stali horské trasy. Mallorca je vďaka pobrežným útesom vhodným miestom aj na  potápanie. Ďaľšou športovou  aktivitou môže byť lezenie. Veď Mallorca je najväčší vápenec v Stredomorí. Krajinu  utvárajú  aj rozprávkové rokliny a kaňony a na ne nadväzujúce vodopády. Mallorca je vďaka kvalitnej sieti cyklistických chodníkov aj miestom cyklistov, a to aj profesionálov, ktorí sem chodia trénovať.

Ďaľším lákadlom je na kultúru bohaté mesto Palma de Mallorca. To býva čerešničkou na torte každej dovolenky strávenej na Mallorce. V Palme sa nachádza prístav, letisko aj historické pamätihodnosti ako rímskokatolícka katedrála La Seu,  islamský palác Almudaina, za prechádzku rozhodne stojí aj promenáda Paseo Marítimo.

Ubytovanie a počasie na Malorke

Ostrov ponúka  1800 ubytovacích zariadení všetkých druhov od honosných hotelov po malé rodinné penzióny. Slnečných dní v roku je 300, samozrejme vrcholom sezóny je leto. Aj z toho dôvodu sa oplatí prísť napríklad na jeseň, keď je počasie stále príjemné. Obdivovateľom prírody sa doporučuje jeseň, kedy všetko kvitne. Podnebie je stredomorské. V zime sú teploty okolo 12˚C a v lete sa ortuť teplomeru pohybuje okolo 30˚C, teplota vody okolo 25 ˚C. Mallorca  samozrejme nie je vyprahnutý suchý ostrov.

Všade rastú pomarančovníky, olivovníky alebo figovníky.

Ďalšie informácie o Malorke

K dlhším túram nabáda nerovný terén a krásna príroda so zelenými kopcami. Po Mallorke sa môžete prepravovať autom, autobusom aj vlakom, po vidieckych cestách je skvelým druhom relaxu cyklistika. K peším výletom nabádajú rôzne promenády priamo pri mori. Najznámejší je Passeig Anglada Camarassa-Voramar v Porto de PollenÇe. Na ostrove započujete mallorčinu, čo je jeden z katalánskych dialektov.

Doprava na ostrov je najjednoduchšia letecká. Letisko Palma sa nachádza 10km od tohto mesta. Okrem lietadla môžete využiť lodnú dopravu,napríklad trajekty. Tie vyplavujú z Barcelony a Valencie cez Ibizu. Cesta trajektom trvá od štyroch do desiatich hodín.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza