Španielsko - Madrid

(pages) > > > Madrid

Madrid žije nonstop

Hlavné mesto Španielska je nabité energiou a chuťou do neustáleho vylepšovania. Madrid je kráľovské mesto, ktoré sa v posledných rokoch neustále rozrastá, omladzuje, kde sa stavajú nové mrakodrapy a modernizuje sa infraštruktúra. To zapríčiňuje fakt, že Madrid po storočia nepatril k najkrajším mestám Európy. Veľká časť kultúrneho a historického dedičstva bola v priebehu storočí zničená. Veľký podiel na tom mal generál Franco, ktorý vládol od roku 1939 až do roku 1979. A práve preto súčasný Madrid znovuobjavuje to, čo v minulosti stratil.

Čo Madrid doháňa na kráse, to mu vynahradzuje nenapodobiteľná atmosféra. Tú si môžete vychutnať napr. v rušnom a ľuďmi sa hemžiacom historickom centre. Snáď v žiadnom inom meste nezažijete tak bujarý nočný život ako v Madride, cez víkendy nočný život ešte zosilnie. Ako by každý obyvateľ mesta bral úplne automaticky, že nepôjde spať pred rozodnením. Hemingway to popísal takto: „V Madride nikto nelíha na lôžko, pokiaľ nepokorí noc.“ O tom všetkom svedčí ohromný počet rôznych barov, klubov a diskoték a aj preplnená nočná doprava. Najnavštevovanejšími miestami sú námestie Plaza de Santa Ana a trieda Calle de las Huertas.

Kultúrny život Madridu je naozaj bohatý. V každej ročnej dobe sa tu konajú rôzne festivaly a koncerty. Najdôležitejšia udalosť roku je Fiesta de Otono, festival hudby, tanca a divadla. Živá hudba je na dennom poriadku, väčšinou si na ňu ale musíte počkať až do polnoci, kedy pravý nočný život  začína. Turistami vyhľadávaní sú flamencoví tanečníci a speváci. Za kultúrou môžete ísť do divadla. Aj keď  je väčšina predstavení uvádzaná v španielčine, môžete si užiť jedinečnú atmosféru muzikálu či opery. Opere Španieli prikladajú veľkú váhu a sú na ňu právom pyšní. Športoví nadšenci by rozhodne mali navštíviť futbalové stretnutie Realu Madrid, ktorý je vďaka menám ako Zidane, Ronaldo alebo Beckham považovaný za jeden z najlepších týmov všetkých dôb. Okrem uctievaného futbalu môžete vidieť tenisové stretnutia svetových špičiek či zájsť do arény ohodnotiť odvážnosť toreádorov bojujúcich s býkmi. Zápasy v aréne Las Ventas, ktorá je považovaná za najlepšiu v krajine, sa konajú od polovice mája do konca októbra.

Zaujímavé miesta Madridu

Madrid sa rozkladá na území plnom zelených parkov Parque del Buen Retiro a Casa de Campo. Oficiálnym stredom Madridu je námestie Puberta del Sol, kde nájdete sochu medveďa, ktorý je znakom mesta. Madrid je plný zelene, širokých tried a kruhovitých námestí. Museo del Prado ponúka niekoľko tisícok obrazov známych európskych maliarov ako je Rubens, Goya či Valasquez. Námestie Plaza Mayor je symbolom mesta a je plné rôznych pamiatok a historických objektov vhodných vidieť. Kedysi sa tu konali býčie zápasy a upaľovali pohania. Pokiaľ nechcete ísť  za pamiatkami, dajte si šálku kávy a len sa kochajte atmosférou.

Ďaľšou pamiatkou je Kráľovský palác (Palacio Real). Ten je desaťkrát väčší ako Buckinghamský palác a v dobe neprítomnosti kráľa si ho môžete pozrieť aj z vnútra. Súčasný kráľ Juan Carlos I. ho využíva len na reprezentačné účely.

Nakupovanie v Madride

Madrid je vhodným miestom aj na nákupy. Najznámejšie módne značky nájdete v oblasti Salamanca. Štvrť Chueca je obklopená netradičnými obchodíkmi s alternatívnou módou a je to aj centrum homosexuálnej kultúry v Madride. Veľa malých moderných butikov a obchodov so suvenýrmi nájdete v uličkách obklopujúcich Plaza Mayor smerom ku Gran Vía. Za návštevu rozhodne stojí trhovisko El Rasto v štvrti La Latina a Lavapiés. V nedeľu dopoludnia tam stretnete celý Madrid.

Doprava v Madride

Madrid je rozčlenený na mestské obvody (distritos) a ďalej na štvrte (barrios). Najlepšie sa tam dostanete lietadlom na miestne letisko Madrid Barajas. Cestovanie po Madride umožňuje metro, ktoré sa neustále rozvíja. Využiť  môžete aj husté siete autobusovej dopravy alebo vlakov (cercanías) jazdiacich zo severu na juh a späť.

V Madride si za malú chvíľu vyskúšate, aké to je žiť odviazane a na plno. Celodenné kľudné putovanie po pamiatkach a múzeách vystrieda nočná vrava a veselie.

Len jedinú smutnú kapitolu napísal Madrid v posledných rokoch. Teroristický útok, ktorý sa tam odohral v marci 2004. Aj keď to vtedy otriaslo nielen celým Španielskom, ale aj celým svetom, Madrid sa nezľakol a svoju cestičku si stále vydobýja s rovnakou chuťou a elánom. 

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza