Španielsko - Dôležité informácie

(pages) > > > Dôležité informácie

Oblečenie do Španielska

V letných mesiacoch si vystačíte so vzdušným letným oblečením. Pre istotu si pribaľte aj niečo proti dažďu. V mesiacoch máj a jún, potom v septembri a októbri je počasie nestále. Pokiaľ sa budete pohybovať niekde v horách, pribaľte si aj nejakú teplejšiu bundu, vietor môže byť chladnejší. Pribaľte si aj spoločenský odev, v niektorých hoteloch sa pri večery vyžaduje a v letnom športovom oblečení vás dovnútra nepustia. Aj do niektorých pamätihodností ako sú napríklad kostoly musíte mať slušné oblečenie. Najdôležitejšou súčásťou vašej batožiny, ktorá smie vážiť do 20 kg, by mali byť plavky, slnečné ukuliare, pokrývka hlavy a opaľovací krém.

Doklady do Španielska

Slovenskí občania do Španielska môžu vycestovať na platný cestovný pas či občiansky preukaz. Nemusia si vybavovať žiadne špeciálne doklady ako je vízum alebo pracovné povolenie.

Bezpečnost

Španielsko je pomerne bezpečnou krajinou. Hlavne tam, kde sa pohybuje viac ľudí, sa objavuje veľa vreckárov, ktorí tu čakajú na zámožných turistov.

Dovoz

Colné kontroly sa neprevádzajú, ale dovoz určitého tovaru je obmedzený na množstvo pre vlastnú spotrebu. Pokiaľ toho veziete viac, jedná sa  o colný tovar. Ten je nutné colne deklarovať. A čo je považované za množstvo pre vlastnú spotrebu? Pri alkohole je to 1 liter destilátu alebo liehovín, 2 litre vína,   tabakových výrobkov sa povoľuje do 200 cigariet a 50 cigár.

Vývoz

Z dovolenky v Španielsku si môžete doniesť kvalitné víno, ale len do 5 litrov,  liehovín je to 1,5 litra. Domov si môžete priniesť rôzne suvenýry bezcolne, ale len do hodnoty 6 000 € na dospelú osobu a 3 000 € na dieťa. Pokiaľ si chcete z dovolenky doniesť nejakú cudzokrajnú rastlinu či zviera, tak si to dobre rozmyslite. Mohli by ste za to byť aj trestne stíhaní. Španielsko totiž podpísalo CITES, dohodu, ktorá podporuje zákaz obchodu s ohrozenými druhmi zvierat a rastlín.

Suvenýry

Typickými upomienkovými predmetmi bývajú  kožené výrobky (rôzne kabelky alebo opasky), strieborné šperky, tradičná keramika a krajky. Vhodným darčekom je aj fľaša vína či brandy. Deťom zachutia výborné španielske sladkosti.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza