Španielsko - Doprava

(pages) > > > Doprava

Zájazdy do Španielska s cestovnou kanceláriou

Do Španielska je asi najjednoduchšia cesta s niektorou z cestovných kancelárií.  Ponuka je pestrá, so širokým výberom letovísk. Najobľúbenejšími miestami sú  prímorksé destinácie , ktoré ponúkajú široký výber luxusných hotelov a apartmánov, čisté more a krásnu prírodu. Populárne sú Baleárske ostrovy, najviac Ibiza a Mallorca. Vo vnútrozemí sú obľúbené  veľké mestá  Madrid či Barcelona.

Pokiaľ využijete služby cestovnej agentúry, môžete zakúpiť dvanásťdenný pobyt priamo pri mori, letecky a s polpenziou už od 11 000 Sk. Dovolenka na Mallorke, najväčšom z Baleárskych ostrovov, sa dá kúpiť od 11 000 Sk,  letecky, na 8 dní a s polpenziou. Pokiaľ sa rozhodnete pre vlastnú dopravu, podobný zájazd napr. na pobreží Costa Brava, ktoré je k Slovenskej republike najbližšie, môžete ho  bez dopravy  kúpiť od 7 000 Sk. Vybrať si môžete  aj z rady poznávacích zájazdov po celom Španielsku. Samotná letenka do Madridu  a späť sa pohybuje od 2 500 Sk. Cesta lietadlom tam trvá 2,5 hod, niekedy sa letí priamo, väčšina spoločností  lieta s medzipristátím. Cesta autobusom z Bratislavy do Madridu trvá približne 37 hodín. Spiatočný lístok stojí od 4 500 Sk. Cesta vlakom do Španielska nie je jednoduchá, pretože neexistuje žiadny priamy spoj.

Individuálna doprava v Španielsku

Dopravná dostupnosť v samotnom Španielsku je pomerne dobrá, krajina má rozvinutú dopravnú infrašruktúru aj preto, že jej na určitých miestach bráni ráz prírody. Autobusová verejná doprava je rozšírená, dostanete sa s ňou do všetkých turistických destinácií.

Doprava po Španielsku

Cestovanie autom je  po Španielsku najrozšírenejšie. Aj tu  by ste sa mali dopredu informovať o pravidlách cestnej premávky. Pokiaľ vodič nosí okuliare, musí mať so sebou  náhradné okuliare.  V aute sa nesmie telefonovať, iba so sadou hands free. Ďiaľnice sú platené (autopistas con peaje),ale aj bez poplatku. Tie sú označené písmenami A alebo E. Cesty pod písmenom N (carreteras nacionales) sú hlavné, kde je maximálna povolená rýchlosť 100km/hod. Na ostatných cestách je maximálna povolená rýchlosť 90 km/hod. Pokiaľ nie je stanovené inak, je maximálna povolená rýchlosť v obci 50 km/hod. Pokuty za dopravné priestupky sú pomerne vysoké a pokiaľ občan nežije v Španielsku, musí pokutu zaplatiť ihneď.

Železničná doprava je o niečo menej rozvinutá než autobusová, samozrejme je často luxusnejšia. Štátne dráhy sú označené Renfe.

V Španielsku si  môžete požičať taxi (SP - Servicio publico). Taxíky sú väčšinou platené v závislosti od kilometrov a sú spoľahlivé.

Španielsko je už roky atraktívnou turistickou destináciou, preto pri pobreží vzniklo veľa letísk, ktorých je teraz 48. Medzi tie najväčšie patrí Madrid, Bilbao alebo Barcelona.

Lodná doprava

Pokiaľ neletíte na niektorý zo španielských ostrovov priamo, môžete naň ísť trajektom. Tie spájujú Španielsko s Baleárskymi a Kanárskymi ostrovmi.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza