Španielsko - Barcelona a Katalánsko

(pages) > > > Barcelona a Katalánsko

Na severovýchode Španielska sa nachádza Barcelona, hlavné mesto Katalánska a druhé najväčšie mesto Španielska. Toto rušné priemyselné mesto bolo vďaka svojej polohe a prístavu pri Stredozemnom mori vyhľadávaným miestom už v stredoveku. Samozrejme po bitke o španielsky trón stratilo Katalánsko samostatnosť a znovu ju nadobudlo až po smrti Franca v roku 1979.

Doprava v Barcelone

Do Barcelony sa dostanete najlepšie lietadlom na letisko El Prat LIobregat, ktoré leží 12km od Barcelony. Ďaľším katalánskym letiskom je Gerona. Po Barcelone sa môžete prepravovať najlepšie metrom,  autobusmi, taxíkmi a kabínkovými lanovkami.

Zaujímavosti v Barcelone

Barcelona ponúka množstvo gotických pamiatok, ktoré sa zachovali z dôb jej najväčšieho rozkvetu. Je to napríklad radnica Casa de la Ciutat. Múzeum námornej plavby sa nachádza v lodenici Les Drassanes, ktorá pochádza zo 14. storočia.

Za návštevu tiež stoja ulica už z 12. storočia.Volala  sa Montacada a bývali v nej tie najbohatšie barcelonské rodiny. Jeden z najstarších gotických kostolov s prekrásnou vežou je El Pi zo 14. storočia. Katalánsku gotiku v Barcelone reprezentuje chrám Santa María del Mar zo 14. storočia. V kostole La Mercé sa nachádza patronka Barcelony, Božia matka milosrdná.
 
Neboli ste v Barcelone, pokiaľ ste nenavštívili Rambla. Táto ulica je malým mestom v meste. Nachádzajú sa na nej kaviarne, reštaurácie, novinové stánky a rôzne obchodíky. Názov Rambla pochádza z arabského rambla (piesok). Kedysi touto ulicou tiekla rieka, tá vyschla a jej koryto bolo vydláždené na pěšiu zónu. Túto ulicu lemujú stromy a nadväzuje na ňu päť ulíc. Lorca o Ramble povedal, že je to „jediná ulica na svete, ktorá by nemala mať koniec“. Pokiaľ vás zaujímajú dejiny mesta, navštívte Múzeum histórie mesta, ktoré sa nachádza na námestí Plaza del Rei. V tamojšom podzemí ležia vykopávky z rímskeho obdobia. Na rovnakom námestí sa nachádza palác miestokráľa (Palau del Lloctinec).

Jednou z najväčších udalostí Barcelony v 20.storočí boli bezpochyby úspešné Olympijské hry v roku 1992. Vďaka nim sa Barcelona dostala do povedomia celého sveta.

Katalánsko

O samotnom Katalánsku sa dá povedať, že sa líši od zbytku Španielska prírodou, jedlom, pamiatkami aj históriou. Je to rozmanitý kraj s nádhernou prírodou plnou zelene, známym pobrežím Costa Brava a zachovanými románskymi a gotickými stavbami. K tomu  všetkému sa musí pripočítať slnko a more.

Costa Brava

Najznámejšia časť Katalánska je Barcelona a Costa Brava. Toto pobrežie sa rozkladá na severovýchod od Barcelony a tiahne sa až k francúzskym hraniciam. Je preslávené úžasnými plážami, kde sa popri slnečných plážach môžete schovať do   tienistých kútov zelene, a to všetko hneď vedľa seba. Ďaľším lákadlom sú ideálne podmienky na potápanie. Zaujímavo členité zátoky boli inšpiráciou pre surrealistického maliara Salvátora Dalího. Ideálnou dobou na návštevu tohto pobrežia je apríl až október.

Katalánske Pyreneje

V severozápadnom Katalánsku sa nachádzajú katalánske Pyreneje. Tamojšie údolie so skalnatými kopcami láka na túry a lyžovanie. Okrem jazier sa v tejto oblasti nachádzajú Sort a Llavorsí, miesta s vysokými kaskádami, ktoré  sú vyhľadávané milovníkmi raftov. Aj  tu sa nachádza plno odkazov minulosti v podobe rozličných malých románskych kostolov. Lyžiarske centrá sú Baqueira-Beret vo Val d’Aran. Obľúbené stredisko je aj La Molina.

Južné Katalánsko

Južné Katalánsko je zo všetkých jeho častí najdivokejšie. Do Valencie z neho vedie Zlaté  pobrežie (Costa Daurada), nachádza sa tu delta rieky Euro. Zaujímavý je aj Port Avetury. Vďaka vlnolamom sú pláže rôzne členité a majú rôzne názvy. V hlavnej sezóne bývajú tie najlepšie prístupné  preplnené, ale pokiaľ si dáte tú námahu, nájdete aj pláže kľudnejšie.

Katalánska kuchyňa  je plná všemožných druhov mäsa, ovocia a patria k nej samozrejme aj olivy. Ochutnať môžete Alioli – krém z cesnaku a olív. Aj v Katalánsku sa dodržuje siesta. Obeduje sa tu medzi 14. až 15. hod a po ňom je doba odpočinku, kedy sú zatvorené obchody. Večeria sa okolo 21.hod.

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza