Španielsko - Andalúzia

(pages) > > > Andalúzia

Andalúzia to sú najobľúbenejšie pláže Španielska

Andalúzia je rozlohou veľká ako celé Portugalsko a je najväčším, najľudnatejším a najsuchšším španielskym autonómnym celkom. Skladá sa z ôsmych provincií: Cádiz, Granada, Huelva, Jaén, Cordoba, Almerie, Malaga a Seville.

Andalúzia sa môže pochváliť najobľúbenejšími španielskými plážami. Asi tá najznámejšia Costa del Sol sa v originále nazýva Slnečné pobrežie. Leží v provincii Malaga, kde na krásne počasie narazíte 99% dní v roku. Služby sú tu na tej najvyššej úrovni. Ďaľšou známou plážou je Costa Blanca „divoké pobrežie“, Costa Tropical pomenovaná podľa tropických plodín pestovaných v Granade alebo Costa de Luz siahajúca do Atlantického oceánu.

Granada

Za najrozmanitejšiu provinciu môžeme považovať Granadu, ktorá sa v minulosti stala poslednou baštou moslimského impéria v Európe. Do Granady si môžete pohodlne zaletieť na tamojšie letisko, ktoré je 17km od mesta. Ďaľšou výhodou Granady je jej blízkosť k najkrajším španielskym horám Sierra Nevada s najvyššou horou Mulhacén (3482m).

Hlavné mesto Seville

Hlavné mesto Andalúzie je Seville. Tu je najteplejšie počasie v celom Španielsku. Seville je vďaka bohatej histórii plná pamiatok. Najznámejší je bezpochyby Alcázar, palác slúžiaci najskôr ako rezidencia emírov, ďalej sú tu goticko-renesančné paláce alebo veľkolepé záhrady. Tamojšia katedrála patrí k tým najväčším na svete. V Seville sa tiež konala svetová výstava EXPO 92. Pokiaľ sa do Seville dostanete vo veľkonočnom období, nenechajte si ujsť veľkonočné procesie, ktoré patria k tomu najkrajšiemu v zemi. Ďaľším zaujímavým miestom Andalúzie je Cordoba,  predošlé centrum arabskej ríše, dnes miesto farmárov a poľnohospodárov.

Zábava v Andalúzii

Celkovo sa o Andalúzii dá povedať, že okrem veľkého kultúrneho vyžitia poskytuje aj rad športových možností. Na prvom mieste sú pochopiteľne vodné športy, ďalej je obľúbená pešia turistika, cyklistika,  rozšírený je golf a tenis. Pokiaľ nie ste milovníci slaného mora, môžete si vybrať jeden z aquaparkov. Večery v Andalúzii sú jednoznačne v znamení večierkov.Tunajší obyvatelia milujú párty a každý večer vychádzajú do ulíc. Aj preto je táto čásť Španielska domovom vášnivého tanca flamenca.

Ďaľším charakteristickým rysom domáceho obyvateľstva je láska k jedlu. Miestni kuchári sú považováni za tých najlepších na svete. Základ tvoria morské plody, všetky druhy mäsa, zelenina a víno. Je tu viditeľný vplyv orientu a židovskej kultúry. Miestnou špecialitou sú studené polievky – gazpacho, salmorejo, zemiakové omelety tortillas a tapas. To sa zapíja kvalitným andalúzskym vínom. Andalúzia je najväčším producentom vína v Európe

Posledné zaujímavosti...

27.07.2012 Jazykové rozvrstvenie krajiny
24.01.2012 Požičovne automobilov
13.05.2011 Pláže a kúpanie

Naposledy v diskussi...

31.12.2011 Dovolenka v Španielsku
13.08.2011 Učte sa španielčinu v Španielsku!

Posledná fotografia...

Carretera
voda a príroda
zátoka
pláž
Ibiza